Грудень (застар. студень) - 12 місяць року в юліанському та григоріанському календарях.
Українська назва місяця пов'язана зі словом «груда», або «грудка». У цей час зорані поля замерзали та бралися грудками, що відзначало закінчення пори осіннього зябу. Можливо, саме прасл. *grudьnь (від *gruda — «мерзла земля») було первісним найменням місяця в давньослов'янському календарі. Співзвучні назви вживаються в польській (grudzień) та литовській (gruodis) мовах.
Грудень є найтеплішим зимовим місяцем в Україні. Середня місячна температура повітря становить мінус 0-5°C, в південних областях місцями 1-2°C, у Криму (крім гірських районів) — від 2 до 6°C. В Україні, крім південних та західних областей, здійснюється перехід середньої добової температури повітря через мінус 5°C в бік зниження. Абсолютний мінімум температури повітря становить мінус 21-37°C, у південних областях — мінус 17-28°C, на узбережжі Криму місцями мінус 10-16°C. Абсолютний максимум температури повітря сягає 10-18°C, у південних областях та на Прикарпатті місцями 19-20°C, у Криму — до 23°C. Середня місячна кількість опадів складає 33-67 мм, у Карпатах, на Закарпатті та півдні Криму — 68-174 мм.
На більшій частині території України встановлюється стійкий сніговий покрив, лише на крайньому півдні він утворюється не щороку. У грудні порівняно з листопадом збільшується кількість днів з хуртовинами; зростає повторюваність ожеледі, особливо на Лівобережжі України.
Історичний мінімум температури (мінус 34,5°C) зафіксовано 1908р. в м. Красноград, на Південному узбережжі Криму (мінус 16,2°C) — у 1899р. (м. Севастополь). Історичний максимум температури в грудні (20,6°C) зафіксовано в 1964 р. у м. Клепиніне.
Немає коментарів:
Дописати коментар